kiss-historie

30. října 2008 v 14:46 | deny(admin)

Kapela Kiss - legendární hardrocková atrakce se vrátila na hudební scénu. Doufají, že ožije jejich hudba, a že osloví i někoho jiného než jen staré věrné fanoušky. Ať už je to jak chce Kiss se snažili vždycky všemožnými způsoby provokovat. Kapela si totiž dala hned při vzniku jediný cíl, šokovat lidi jakýmkoliv způsobem.

zleva Gene Simmons, Paul Stanley a Ace Frehleyzleva - Peter Criss, Paul Stanley, Ace Frehley a Gene Simmons
Kapela byla založena na počátku sedmdesátých let (přesněji v roce 1973) Gene Simmonsem a Paulem Stanleyem v New Yourské čtvrti Queens. Čtveřici doplnil ještě bubeník Peter Criss a sólový kytarista Ace Frehley. Kapela hrála z počátku po New Yourských klubech, vydala dokonce tři alba (Kiss, Hotter Than Hell a Dressed To Kill). Neúnavně však koncertovala a předváděla publiku skvělou doposud nepoznanou show. Průlom přišel po vydání záznamu z jednoho takového koncertu, alba Alive! díky tomuto albu a především písni Rock And Roll All Nite se kapela vyšvihla z hudebních klubů přímo do éteru amerických rádií a na přední příčky hitparád jak za moře, tak v Evropě. Prvním průnik do TOP 10 zaznamenali KISS s písní Beth, kterou zpíval bubeník Peter Criss svým typickým chraplavým hlasem.
Výstřední vzhled (podivné oblečení a obličeje nabarvené jako loutky z Japonského loutkového divadla Kabuki), podivné až odstrašující obleky, boty na velmi vysokých podpatcích a další perverzní výstupy na pódiu, to vše a mnohem více se stalo kultovními symboly. "Vůdce" skupiny Gene Simmons při koncertech chrlil na diváky krev, koncerty doprovázely nesčetné pyrotechnické a světelné efekty... Takto by se dalo pokračovat ještě velmi dlouho.
Kapitolou samou pro sebe jsou také marketingové výstřelky, které později přešli v nekontrolovatelný merchandising, kdy to vypadalo, jako by se kapela snažila vytřískat peníze z čehokoli a za jakoukoli cenu. Logo KISS a obrázky členů se objevovali po celém světe na nejrůznějších předmětech, které neměli se skupinou a většinou ani s muzikou vůbec nic společného. Tehdy šlo o zcela nepoznaný postup. Prodávali se různé plastové figurky členů, komixy, líčidla, oblečení... Zkrátka vše, co vás napadne a ještě mnohem více.Ace Frehley při jednom ze svých velkolepých kytarových sól
Avšak především podivín Ace Frehley a Peter Criss se nedokázali s narůstající slávou a bohatstvím vyrovnat. Propadli drogám, alkoholu, utráceli vysoké částky za nesmyslné věci a vůbec se zahrnovali přebytečným luxusem. Nutně tak následovali první změny v původní sestavě. Na albu Dynasty v roce 1979 nahradil Crisse studiový bubeník Anton Fig. Criss si sice ještě zabubnoval na albu Unmasked, ale poté definitivně kapelu opustil a začal se věnovat nepříliš úspěšné sólové kariéře. Peter byl nahrazen kvalitním bubeníkem Ericem Carrem. Album Music From The Elder (mimochodem snad nejhorší album , jaké kdy kapela nahrála) zapříčinilo odchod v alkoholu a drogách se utápějícího Frehleyho. Ace byl nahrazen Vinnie Vincentem, který s kapelou nahrál alba Creatures Of The Night a Lick It Up. Na dalším albu (Animalize - 1984) byl Vincent nahrazen studiovým hráčem Markem St. Johnem. Poté nastoupil na volný post sólové kytary Bruce Kulick. Kapela v rámci možností fungovala, pravidelně objížděla koncertní místa po celém světe a vydávala řadová alba, která až na výjimky nikdy nedosáhla kvalit prvních počinů ze sedmdesátých let.
V roce 1991 postihla kapelu krutá rána. Bubeník Eric Carr zemřel na rakovinu. Na jeho místo přišel Eric Singer s nímž kapela nahrála další dvě studiové desky. Ještě na přelomu osmdesátých a devadesátých let nebylo jasné, jestli se Ace Frehley (kytara), zavřený se svou manželkou za zdmi luxusního sanatoria, zemře, a nebo jestli se vzpamatuje ze závislosti na drogách a alkoholu. V roce 1996 se Kiss opět sešli při příležitosti natáčení pro MTV v původní sestavě. Vedle vratkého, ale údajně vyléčeného Frehleyho neodolal volání rodu ani bubeník Peter Criss.

Kapela podepsala smlouvu, jež je zavála v rámci celosvětového turné i do Prahy. Ve finále návrat posvětili novým albem Psycho Cirkus. Kiss rozpoutali ohromnou mediální kampaň. "Přežít je pouze chvalitebné, skutečným vyznamenáním je vítězství," prohlásil hrdě Paul Stanley. Kiss vyjeli na nejvýnosnější turné v celé jejich kariéře. Na Japonské větvi tohoto velkolepého turné opět skupinu opustil Criss a musel být tedy nahrazen Singrem, který dostal předtím vyhazov, aby uvolnil místo právě pro Crisse.plakát, pro zvětšení klikněte na obrázek
Zatím předposledním zajímavým počinem kapely je projekt KISS Symphony z roku 2003. V hlavě Simmonse a Stanleyho se zrodil nápad nahrát písně Kiss se symfonickým orchestrem. Kapela tedy přiletěla na australské metropole Melbourne, aby se zdejším orchestrem pod vedením dirigenta Davida Campbella nacvičila nejznámější skladby a později je převedla před davy napjatých australských fanoušků. Koncert se uskutečnil únoru 2003. V sestavě se na postu sólové kytary objevil Tommy Thayer a za bicími opět Peter Criss...
V současné době KISS stále neúnavně koncertují se známými kapelami např. (Aerosmith v roce 2003) a to v sestavě Simmons, Stanley, Thayer a Singer, který opět nahradil věčně nespokojeného Crisse :-) Osobně doufám, že snad již naposledy... Na přelomu let 2005 a 2006 vydávají KISS interaktivní 2 DVD Rock The Nation Live.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 deny(admin) deny(admin) | 30. října 2008 v 15:16 | Reagovat

tak co??ja byla a co vy???(na konzerte)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.