con air

19. srpna 2008 v 13:45 |  dramaa
Žánr: akční
Země: Spojené státy americké
Premiéra v ČR: 7.8.1997
Délka: 110 min.
"Už na zemi byli smrtelně nebezpeční. A teď dostali křídla !"
Režie:
Popis / Obsah / Info:
Cameron Poe (Nicolas Cage) se po letech služby ve speciálních armádních jednotkách definitivně vrátil domů ke své milované (a těhotné) ženě. Jeho radost ovšem neměla dlouhého trvání. Když jeho manželku ohrožoval opilec, instinktivně proti němu použil jeden ze speciálních smrtících úderů a poslal ho na onen svět. Následovalo obvinění z neúmyslného zabití, přezkoumání přitěžujících okolností (speciální armádní výcvik) a rozsudek: Sedm až deset let vězení. Léta za mřížemi ubíhala jako voda a přiblížil se den, kdy se z Camerona znovu stane svobodný člověk a kdy poprvé na vlastní oči uvidí svou osmiletou dceru. Zbývá ještě poslední transport letadlem. Letadlem, ve kterém mu budou dělat společnost největší vyvrhelové, které Amerika poznala. Vyvrhelové, kteří mají plán...

Producenti Don Simpson a Jerry Bruckheimer byli hezkou řádku let průkopníky filmového podžánru "akční film pro mladé heterosexuální muže". Od Policajta v Beverly Hills přes Top Gun a Krvavý příliv až po Skálu (při jejímž natáčení Simpson zemřel na předávkování drogami) se drželi stejného schématu: Pohledný neohrožený mladý muž bojuje za pomoci silných moderních strojů (a elektronické hudby na soundtracku) s nepřízní osudu a se svými komplexy. Ženy jsou pouze kulisou, se kterou se hrdina občas vyspí, a pokud se mezi stoprocentními chlapy objeví nějaký zrádce nebo komická figurka, můžete vzít jed na to, že to bude buď tlouštík, stařec (tj. věk nad 40 let) nebo homosexuál. Půvab těchto filmů spočíval v tom, že zatímco postpubertální hoši jejich hrdiny bezmezně obdivovali a napodobovali, zkušenější diváci se při nich dobře bavili a všichni byli spokojeni. Con Air byl prvním sólovým projektym Jerryho Bruckheimera, který měl ukázat, zda "na to má" i bez svého partnera.

Těžko říct, zda za to může neúčast Dona Simpsona nebo naopak účast debutujícího režiséra Simona Westa, ale Con Air je trochu "o něčem jiném" než předchozí díla dua Simpson/Bruckheimer. V těch jste měli občas s hrdiny soucítit nebo spolu s nimi prvoplánovitě filozofovat o smyslu jejich konání. Ne tak v Con Airu, který je neuvěřitelným ohňostrojem výbuchů (a to jste si mysleli, že exploze ve Skále nic nepřekoná), jednořádkových vtipů a spektakulárních akčních scén, které ani na okamžik nevyvolávají pochybnost, že by snad mohly mít něco společného s realitou. Tvůrci téměř dokonale využili obou svých hlavních trumfů: Značně velkého rozpočtu (který je na filmu vidět) a vynikajícího hereckého obsazení.

Je bez debat, že se Nicolas Cage (s napumpovanými svaly a s vlasy na ramena) definitivně přerodil v ideálního akčního hrdinu, který nejen dokáže ukázat biceps, ale také si umí labužnicky vychutnat každou pointu, kterou pronese. A totéž platí téměř o všech jeho spoluvězních (s výjimkou "Sallyho", který je transvestit). Těžko říct, kdo z nich si svého záporáka střihl s největším gustem. Byl to John Malkovich jako plešatý Cyrus Grissom (alias "Virus"), mozek celé akce? Mrazivě klidný Steve Buscemi jako sedmatřicetinásobný vrah Garland Greene (alias "Mariettský řezník")? Ving Rhames jako černá rasistická gorila Nathan Jones (alias "Platinový pes")? Nebo Danny Trejo (vrhač nožů z Desperada) jako John Baca (alias "Johnny Dvacet Tři"), jehož přezdívka se průběžně mění podle toho, kolik žen znásilnil? Jedno je každopádně jisté: Čestný federální agent Vince Larkin (John Cusack), Poeova manželka a ostatní hrdinové s čistý trestním rejstříkem nemají nejmenší šanci vybojovat si divákovu přízeň. Ovšem filmaři si toho byli dobře vědomi a nevnucují nám je. Vědí totiž, že tentokrát nejde o motivaci hrdinů a dokonce ani o to, jestli nakonec dobro stoprocentně zvítězí a zlo bude stoprocentně potrestáno (viz poslední záběr filmu). Tentokrát jde pouze o špičkovou explozivní podívanou.

A proč tahle špičková explozivní podívaná není úplně stoprocentní, ale pouze osmdesátiprocentní s hvězdičkou? Jsou to drobnosti: Exploze a havárie těžko mohly být větší, ale chvílemi se vnucuje pocit, že mohly být efektněji natočené (naštěstí téměř vše zachraňuje ďábelský střih Chrise Lebenzona a Steva Mirkoviche). Hudba Marka Manciny a Trevora Rabina je spíše zvukovou kulisou (a na rozdíl od Skály vám rozhodně nehrozí, že si budete při odchodu z kina pobrukovat ústřední motiv). A především chybí ta troška opravdového hrdinství, skutečné vojenské cti a nefalšovaného dramatu, kterou ve Skále obstarával Ed Harris. V Con Airu se ani na okamžik nebudete opravdu bát o něčí osud. Con Air je "pouze" navýsost zábavná akční podívaná, která na dvě hodiny plně zaměstná vaše oči, uši a bránici, a bylo by nespravedlivé kritizovat ji jen proto, že mohla být něčím ještě lepším. A Don Simpson se může tam nahoře (nebo kde) pouze spokojeně usmívat a případně svému kolegovi vnuknout, zda se pokračování má jmenovat Con Bus, Con Ship nebo Con Tram...

Autor/Zdroj: Fuka František/Cinema
Simon West
Režie:
Simon WestSimon West
Hraje:
Nicolas CageNicolas Cage.....Cameron Poe [33]
John CusackJohn Cusack.....Vince Larkin [31]
John MalkovichJohn Malkovich.....Cyrus Virus [43]
Steve BuscemiSteve Buscemi.....Garland Greene [39]
Nick ChinlundNick Chinlund.....Bordelář Billy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.