amorphis

24. srpna 2008 v 23:23 |  metal
Amorphis na sebe poprvé upozornili svým debutem z roku 1992 "The Karelian Isthmus", vzápětí vydali EP "Privilege of Evil", avšak opravdového věhlasu a pochvalného uznání jak od kritiků tak i od fanoušků, se jim podařilo dosáhnout až na druhém studiovém albu "Tales from the Thousand Lakes", koncepčním albu založeném na finském národním eposu "Kalevala". Ačkoliv je album považováno za deathmetalové, dalo žánru nový rozměr především díky čistému melodickému vokálu. Právě toto album je mnohými považováno za vrchol tvorby kapely a stalo se stěžejním pro další vývoj Amorphis.
Po úspěchu této nahrávky, podpořené mnoha koncerty, došlo ke změnám ve složení kapely, avšak potíže z toho plynoucí byly rychle zažehnány a mohlo se pokračovat na tvorbě třetí desky. Ta dostala název "Elegy" a vyšla v roce 1996. Slova jsou opět adaptací finské mytologie, v tomto případě "Kanteletar", sbírka pradávné lidové poezie.
Zhruba po roce a půl koncertování započali nahrávat nový materiál na desku "Tuonela". Ta byla vydána v roce 1999 a jednalo se o vyspělé kytarové album, na kterém dostávají větší prostor klávesy, objevuje se mnoho nových nástrojů (saxofon, flétna), deathmetalový growling ustupuje do pozadí a ponechává tak téměř výhradně prostor čistému zpěvu.
Nové tisíciletí skupina přivítala oslavným albem ke svému desetiletému výročí "Story" a další změnou v sestavě.
O rok později vychází "Am Universum", atmosférické album, poměrně experimentální a tak trochu psychedelické, které přináší mnohem rozmanitější zvuk.
V roce 2003 pak vychází "Far from the Sun", o tři roky později "Eclipse" a 31. srpna tohoto roku vyšel jejich nejnovější počin - "Silent waters", opravdu mistrovské dílo, které je radost poslouchat a v němž se od stylu nastoleného posledními alby alespoň částečně vracejí do dřívějších dob.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.