drogy-druhy 7

29. května 2008 v 20:23
Opium
Vyrábí se ze šťávy mléčné barvy, která vytéká z makovic. Odkapaná šťáva se do 2. dnemakovice změní v lepkavou hmotu hnědé barvy. Ta se poté suší na stinném místě než ztmavne a ztuhne. Historie: Mák je stará kulturní rostlina, která se zřejmě v oblasti Středozemního moře pěstovala již v 6. tisíciletí př.n.l. Existují písemné odkazy na mák jako na "rostlinu radosti" již z doby, kdy jižní Irák obývali Sumerové. Ale jako 1., kdo tuto drogu začali zneužívat, jsou považováni Číňané...počátkem 18. století se zde rozšířilo kouření opia. Čínští císaři se snažili vymýtit drogu ze země tím, že vydali zákaz dovozu opia, likvidovali opiové zásoby a doupata...to ale vedlo k nepokojům, válkám s Brity a ke vzniku černého trhu... Proto kolem r. 1860 čínské úřady rozhodly o povolení pěstovat v Číně opium a během několika desetiletí čínská produkce překonala britský dovoz z Indie. Výraznou roli sehrálo opium také v antickém Řecku, kde makovice byly atributem Hypnose, řeckého boha spánku, jeho bratra Thanata, boha smrti, a jejich matky Nyx. Vlnu nové narkomanie vyvolal objev švýcarského lékaře B. von Honenheima (známý jako Paracelsus)- opiová tinktura, neboli laudanum (opium + alkohol)... Používalo se jako utišující prostředek. Na opiu (či laudanu) byli závislí i známý spisovatel Walter Scott a básníci Byron, Shelley, Coleridge a další.
Opium je sušená míza z makovic a je důležitou surovinou pro výrobu kodeinu a morfia. Podle opia je nazvaná celá skupina opiátů, které tlumí
opiumbolest a jsou vysoce návykové.
Ketamin
Je to anestetikum používané ve veterinární praxi a drogou tanečních party se stalo díky svým halucinogenním účinkům. Používalo se i ve válce ve Vietnamu. V chirurgii to byl ideální prostředek právě díky svým schopnostem zraněné znehybnit a znecitlivět vůči bolesti. Někdy se tato droga prodává jako extáze, ale její účinky jsou spíš podobnější tripu. Vdechuje se, polyká nebo i píchá.
Jeden Londýňan vypráví: "Když končí účinek extáze, ketamin vás hned zvedne. Vše se začne hýbat a točit. Srdce vám začne vynechávat, cítíte návaly do hlavy a stoupne vám tlak. Viděl jsem lidi, kteří si ho vzali a byli 5 minut mimo. Máte pocit, jako by se vám vařila krev a něco vám chtělo vyskočit z hlavy." O dlouhodobých účincích toho nikdo moc neví. Nejzávažnější je asi nebezpečí úrazu bez toho, že by byl rozpoznán, protože Special K tlumí bolest. V USA jsou známy i takové případy, kdy došlo ke znásilnění, aniž by si toho byly ženy vědomi, protože byby pod vlivem ketaminu... Když u toho není nikdo další, je velmi nebezpečné ketamin brát.
MOŽNÉ ÚMRTÍ
GHB - gamahydroxybutyrátghb
Známo také pod názvem GBH, v angličtině zkratka pro ,,těžké tělesné poškození" , Fantazie, Tekutina X. Je to další anestetická droga na tanečních party. Je k dostání v tabletkách, kapslích nebo jako tekutina a většinou se polyká.
Účinky: 1)nízká dávka (asi 0,5 - 1,5 g) - snížení zábran, pocit uvolnění, vyrovnanosti a lehké euforie.
2)střední dávka (asi 1 - 2,5 g) - snížená schopnost vyjadřování, většinou veselá nálada, nevolnost, velmi žádaný je sexuální účinek látky - zvyšuje se hmatová citlivost, schopnost erekce a orgasmu.
3)vysoká dávka (asi 2 - 3,5 g) - zvracení, ztuhlost svalů, pocit zmatku, křeče a celkový útlum.

Dávka asi 3 - 5 g může po užití přivodit velmi těžký spánek, někdy podobný stavu bezvědomí, trvající až 5 hodin (a v jistých případech i selhání dýchacího ústrojí) !!!

Smrtelná dávka se odhaduje na 2g/kg tělesné váhy!!!
Účinky se obvykle dostaví po 20-30 minutách a trvají 1-3 hodiny. V moči se dá zjistit jen asi 4-5 hodin po užití.
Právě GHB je připisován kolaps značného počtu lidí na tanečních party. O jeho dlouhodobých účincích toho není moc známo...
ghb- chemie MOŽNÉ ÚMRTÍ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.