drogy-druhy 5

29. května 2008 v 20:22
Methylamfetamin

Slang: pervitin, perník, speed, peří, péčko, piko, ... Vaří se z efedrinu amatamphetamin- prášek slabších stimulantů. Vyskytuje se jako bílý prášek (někdy dožluta zbarvený).
Jeho čistota se pohybuje okolo 5% a méně.


Aplikace:


1) ústněpolykání tablet o hmotnosti 5mg- působí během 15-30 minut, účinek trvá asi 6hodin... nebo s nealhokolickým nápojem
2) šňupání
krystaly se rozdrtí na prášek...lajna (5-7cm dlouhá) se do nosu dopravuje buď stočenou bankovkou, trubičkou, nebo pro ty, co si nepotrpí na žádnou ceremonii, bez jakýchkoliv pomůcek
3) injekčně
rozpuštěný prášek ve vodě a přefiltrovaný (kvůli oddělení nečistot- např. křídy)- okamžitý účinek- silný náraz- rauš trvá asi 0,5 minuty

4) kouření

jako Ice- více odkaz Ice
Účinky: podporuje produkci dopaminu, který dává pocit nabití energií. Proto se často užívá na tanečních parties, kde díky němu vydržíte protancovat celou noc. Také potlačuje chuť k jídlu (diety). amfetamin Účinek (při polykání nebo šňupání) začíná lechtáním ve střevech, poté přichází nával energie... skřípání+drkotání zubů,, pocit jistoty, euforie a nutkání sdělovat krásné věci. Také podporuje časté močení. 2. den se uživatel cítí vyčerpaný, v depresi, unavený, někdy bývá dokonce agresivní. "speed si zítra vezme zpět to, co dal dnes" - dojezdy jsou nepříjemné, což se obvykle řeší vysazením, ale bohužel častěji další dávkou. Nebezpečí: při delším užívání paranoia (představy "všichni se mě snaží dostat"=pocity pronásledování)
doba účinku: asi 3-4 hodiny (výjimečně až 6 hodin)
dávka: psaníčko, tableta
cena za dávku: psaníčko asi 300Kč, 1 g asi 1000Kč
tyv. jízdy: Opakovaná injekční aplikace pervitinu, kdy přetrvvá pocit rozjařenosti- člověk je v podstatě pořád pod vlivem drogy...ta trvá i několik dní (do vypotřebování zásob) - během ní narkoman nejí a nespí. Potom následuje 48-hodinový spánek a po probuzení vyčerpání, deprese, dehydratace a hlad
amfetaminová psychóza: schizofrenní chování a paranoidní představy- "halušky"
polydrogování:1) speedball (více viz. heroin)
2) + alkohol- pití alkoholu, pak speed: člověk si nepřipadá tak opilý, ikdyž je, a hlavně zůstává aktivní (bez speedu by např. usnul) - nebezpečí!
- speed a pak alkohol: vede k zuřivosti, agresi (následující den si člověk nic nepamatuje)

MDA- methylenedioxyamphetamin
Stejně jako extáze (MDMA) je MDA amfetamin, ale má více halucinogenní účinky (proto je někdy řazen mezi halucinogeny). Může také způsobit nevolnost. Obvykle je k dostání v kapslích nebo v prášku a někteří lidé ho berou společně s extází. Z něj se syntézou vyrábějí další halucinogeny či amfetaminy (např. PCP, PMA, MDMA, ...)
PMA - parametoxyamfetamin
PMA- tabletaLátka, která se začala ve větší míře šířit v polovině roku 2000. Jedná se o velmi silný stimulant s halucinogenními účinky. Jeho výroba je jednodušší a levnější než výroba MDMA. Nejčastěji se objevuje v tabletách se symbolem Mitsubishi. Dávka větší než 50 mg způsobuje tachykardii, vysoký tlak, ztížené dýchání, svalové křeče či nebezpečně vysokou teplotu. To může vést k selhání organismu, komatu a smrti. PMA způsobilo devět úmrtí v USA, šest v Austrálii a ještě více v Anglii a v Evropě vůbec.
Samostatnou skupinou nebezpečí a problémů na parties jsou úrazy. Zde se velmi obtížně určuje, do jaké míry s nimi souvisí konzumace Extáze a do jaké míry jsou způsobeny nedbalostí pořadatelů nebo neukázněností návštěvníků párty. Osobně jsem byl svědkem případu, kdy mladá dívka přepadla z galerie na taneční plochu a těžce si při tom poranila páteř. Jiný návštěvník prošel skleněnou tabulí a vážně se při tom pořezal.
PMA - parametoxyamfetamin a PMMA - parametoxymetamfetamin
Dávkování PMA (i PMMA) v tabletách se pravděpodobně pohybuje v rozmezí 40 - 100mg. Účinek samozřejmě velmi odvisí na dávce a na tom, zda-li se jedná pouze o PMA nebo o kombinaci s jinou látkou (nejčastěji MDMA nebo amfetamin). Tyto kombinace jsou velmi nebezpečné. PMA má psychotropní účinky podobné částečně LSD a MDMA což ji spíše řadí k halucinogenům.Intoxikace se velmi často začne projevovat silnou nevolností (silnější než po MDMA) a zvracením, zvýšenou tepovou frekvencí, tlakem krve, dále může následovat zvýšení tělesné teploty (až vysoká horečka), svalové spasmy až křeče. Právě vysoká teplota je nejčastějším spouštěčem dalších komplikací, které mohou nastat.Záludnost u PMA spočívá mimo jiné i v tom, že první příznaky intoxikace nastupují o něco později (zhruba za 45-120min) než po MDMA (20-60min). Mnoho lidí se právě proto domnívá, že tableta kterou snědli byla "slabá" a proto zkonzumuje ještě jednu, dvě nebo nějakou jinou. Když pak účinek nastoupí, je už dost často pozdě, protože již došlo k předávkování.
MOŽNÉ ÚMRTÍ
MDMA - extáze

Extáze, zvaná též "E, éčko, extoška, XTC, ex, X, kolčo, koláč, Eden, Adam, Eva, Love, Empathy, Harmony" apod., je semisyntetická droga, MDMA - prášekkterá se vyskytuje nejčastěji v podobě malé tablety s vyraženým symbolem (např. holubice, hvězdy, sluníčka apod., v poslední době se často vyskytují tablety s vyraženými značkami různých firem např. Motorola, Mitsubishi apod.). Další podobou Extáze mohou být výjimečně gelové kapsle různých barev, jemný bílý prášek nebo roztok. Jedna dávka MDMA v tabletě se pohybuje mezi 80-160 mg . Jako optimální dávka se uvádí 2 mg/kg tělesné hmotnosti. Užívá se výlučně orálně a působí cca po třiceti minutách. Při vyšších dávkách se zvyšuje stimulační charakter drogy. Závislost: Při pravidelném užívání MDMA fyzická závislost na drozeXTC nevzniká, ale často se objevuje závislost psychická posilovaná závislostí na tanečních parties. Historie: Chemickou látku MDMA poprvé vyvinuli chemici německé farmakologické společnosti Merck v roce 1912.
Patentována byla jako prostředek k hubnutí na základě potlačení chuti k jídlu. Tento lék se však nikdy nezačal vyrábět. V roce 1953 testovala tuto látku americká armáda jako možnou bojovou látku a jako tzv. "sérum pravdy". V roce 1965 tuto látku znovu vyrobil americký vědec, zkoumající chemickou skupinu fenetylaminů, Alexander Shulgin . Ten drogu zkoušel v okruhu svých známých. Poté se droga začala v malých dávkách (40-60 mg) používat v psychoterapii pro větší otevřenost pacientů. Největší oblíbenosti se u terapeutů těšila v letech 1977-1985. Spolu se vznikající taneční scénou se začátkem 80. let začíná Extáze šířit po světě jako její nedílná součást. Do Evropy pronikla dvěma cestami - přes Anglii a přes středomořský ostrov Ibiza, kam se na tamní letní parties dodnes sjíždějí příznivci taneční hudby z celého světa.
Do roku 1985 byla Extáze legální a byla běžně k sehnání v klubech, barech apod. Současný stav: V roce 1985 byla Extáze zakázána a od té doby se situace kolem ní začala vyvíjet do současné podoby. Extáze se stala ilegální drogou se vším, co k tomu patří. Začal se rozvíjet černý trh s Extází, který se díky její stále se zvyšující poptávce, stal záhy velmi lukrativním.
Cena jedné tablety je v dnešní době asi 300 Kč, 20 NGL, 15 USD, 10 GBP. Spotřeba ve Velké Británii, kde je nejrozvinutější klubová scéna na světě se odhaduje až na 5 mil. tablet týdně. Nebezpečí: Nejčastější příčinou kolapsu po požití Extáze je úpal - přehřátí organismu. Dochází k němu díky skutečnosti, že MDMA, stejně jako amfetamin, umožňuje překonat zvýšenou zátěž organismu aniž by při tom konzument pociťoval žízeň. V prostředí párty je toto umocněno několikahodinovým tančením v davu, nedostatečně okysličeným vzduchem, vysokou teplotou okolního prostředí, uživatelé zapomínají zchladit se, odpočinout si v klidnějším prostředí a doplnit tekutiny. Druhým podstatným nebezpečím je špatná kvalita tablet. Tablety prodávané jako Extáze nemusí vždy obsahovat pouze MDMA. Mohou obsahovat zdraví škodlivé látky - léky na předpis, veterinární pilulky, zcela neznámé substance či různé nebezpečné látky.
xtc - chemie MOŽNÉ ÚMRTÍ
Kodein
Základní surovinou pro jeho výrobu je opium. Kodein se v lékařství používá k tlumení kašle nebo mírných bolestí. Je 6x slabší než morfium a jeho účinky jsou tedy slabší... Vzhled: bílé tablety, ampule nebo sirup. Kodein se používá jako příměs do dalších léků, např. aspirin. Může se objevit tolerance i návyk, abstinenční příznaky jsou minimální.
Smrtelná dávka je asi 800 mg.kodein- vzhled
Morfin
Vyrábí se z opia, ale je 10x silnější. morfinRychle na něm vzniká psychická i fyzická závislost.
V lékařství se používá k tišení bolesti- 1 dávka se pohybuje okolo
5-20 mg. Injekce morfia vyvolá vyrovnanou, klidnou euforii. Nastává lhostejnost ke starostem, stoupá sebevědomí a myšlenky se zrychlí (neruší mozkové funkce). Morfin tlumí vnímání bolesti, tlumí dráždivost dýchacího centra. Ve vysokých dávkách působí hypnoticky a dýchací centrum ochrne. Vzhled: tablety, čípky, roztok v ampulích. Působí po 20 minutách 2-3 hodiny.
Hlavním výrobcem pro výrobu tablet na legální použití (ve farmacii) je Indie a Tasmánie.
Poprvé byl izolován r.1806 německým lékárníkem F. Sertürnerem a od té doby se hojně používal...To vedlo ke vzniku "morfinových mánií" (závislí vojáci a móda vyšší společnosti).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.