drogy-druhy 2

29. května 2008 v 20:18
Crack
Crack je tedy forma kokainu určená ke kouření. Vyrábí se způsobem zvaným freebasing... Kokain se ve vodě míchá se čpavkem a kypřícím práškem do pečiva. Voda se nechá odpařit a pevná látka, která vznikne - tzv. crack, se zahřívá a výpary se inhalují.rocks
Jméno této drogy je odvozeno od zvuku, který vydává- praskání, při hoření.Vyskytuje se jako žlutobílé kusy zvané rocks (ty se většinou kouří z vodní dýmky). Účinky: dostavují se velmi rychle- asi za 10 sec. a přichází nával blaha a rozkoše, což narkomané označují jako "orgasmus celého těla" Crack ovšem účinkuje pouhých 10minut
(tak dlouho crack hoří). Poté účinky ustupují stejně rychle, jako přišly. Dostavuje se silná deprese, někdy agresivní chování a zároveň silná touha po další dávce!!! Crack je vysoce návykový! Cena za dávku je asi 300Kč.
Cracková mise: neboli "binge" či "run" - trvá 24 hodin i více a během ní "feťáci" vykouří 14-15g cracku, v neustálém sledu( "vzlety a pády" )- jejich plíce však mohou zkolabovat! Pak nastává panika a zmatené chování, agrese,...
Crackové děti: děti matek užívajících crack. Vědci nyní zkoumají, zda tyto děti trpí podobnými abstinenčními příznaky jako např. děti matek na heroinu.

MOŽNÉ ÚMRTÍ
Amphetaminy
Jsou to stimulační látky vyrobené člověkem. Dříve se používaly na hubnutí nebo proti depresi. Dnes se v lékařství používají ve výjimečných případech slabší stimulanty... Historie: Za 2. světové války se amphetaminy podávaly vojákům pro zlepšení výkonnosti a Hitler byl pravděpodobně závislý na pervitinu (5x denně si píchal injekce a bral tablety, což vysvětlije jeho paranoidní představy).
3 hlavní izomery:levo-amfetamin (benedrin)
dexamfetamin (dexedrin)- 2x silnější než benzedrin, i dnes se
používá v 5mg dávkách pro zklidnění hyperaktivních dětí
methylamfetamin (pervitin)- 2x silnější než dexedrin

Methylamfetamin

Slang: pervitin, perník, speed, peří, péčko, piko, ... Vaří se z efedrinu amatamphetamin- prášek slabších stimulantů. Vyskytuje se jako bílý prášek (někdy dožluta zbarvený).
Jeho čistota se pohybuje okolo 5% a méně.


Aplikace:


1) ústněpolykání tablet o hmotnosti 5mg- působí během 15-30 minut, účinek trvá asi 6hodin... nebo s nealhokolickým nápojem
2) šňupání
krystaly se rozdrtí na prášek...lajna (5-7cm dlouhá) se do nosu dopravuje buď stočenou bankovkou, trubičkou, nebo pro ty, co si nepotrpí na žádnou ceremonii, bez jakýchkoliv pomůcek
3) injekčně
rozpuštěný prášek ve vodě a přefiltrovaný (kvůli oddělení nečistot- např. křídy)- okamžitý účinek- silný náraz- rauš trvá asi 0,5 minuty

4) kouření

jako Ice- více odkaz Ice
Účinky: podporuje produkci dopaminu, který dává pocit nabití energií. Proto se často užívá na tanečních parties, kde díky němu vydržíte protancovat celou noc. Také potlačuje chuť k jídlu (diety).
Účinek (při polykání nebo šňupání) začíná lechtáním ve střevech, poté přichází nával energie... skřípání+drkotání zubů,, pocit jistoty, euforie a nutkání sdělovat krásné věci. Také podporuje časté močení. 2. den se uživatel cítí vyčerpaný, v depresi, unavený, někdy bývá dokonce agresivní. "speed si zítra vezme zpět to, co dal dnes" - dojezdy jsou nepříjemné, což se obvykle řeší vysazením, ale bohužel častěji další dávkou. Nebezpečí: při delším užívání paranoia (představy "všichni se mě snaží dostat"=pocity pronásledování)
doba účinku: asi 3-4 hodiny (výjimečně až 6 hodin)
dávka: psaníčko, tableta
cena za dávku: psaníčko asi 300Kč, 1 g asi 1000Kč
tyv. jízdy: Opakovaná injekční aplikace pervitinu, kdy přetrvvá pocit rozjařenosti- člověk je v podstatě pořád pod vlivem drogy...ta trvá i několik dní (do vypotřebování zásob) - během ní narkoman nejí a nespí. Potom následuje 48-hodinový spánek a po probuzení vyčerpání, deprese, dehydratace a hlad
amfetaminová psychóza: schizofrenní chování a paranoidní představy- "halušky"
polydrogování:1) speedball (více viz. heroin)
2) + alkohol- pití alkoholu, pak speed: člověk si nepřipadá tak opilý, ikdyž je, a hlavně zůstává aktivní (bez speedu by např. usnul) - nebezpečí!
- speed a pak alkohol: vede k zuřivosti, agresi (následující den si člověk nic nepamatuje)

MDA- methylenedioxyamphetamin
Stejně jako extáze (MDMA) je MDA amfetamin, ale má více halucinogenní účinky (proto je někdy řazen mezi halucinogeny). Může také způsobit nevolnost. Obvykle je k dostání v kapslích nebo v prášku a někteří lidé ho berou společně s extází. Z něj se syntézou vyrábějí další halucinogeny či amfetaminy (např. PCP, PMA, MDMA, ...)
PMA - parametoxyamfetamin
Látka, která se začala ve větší míře šířit v polovině roku 2000. Jedná se o velmi silný stimulant s halucinogenními účinky. Jeho výroba je jednodušší a levnější než výroba MDMA. Nejčastěji se objevuje v tabletách se symbolem Mitsubishi. Dávka větší než 50 mg způsobuje tachykardii, vysoký tlak, ztížené dýchání, svalové křeče či nebezpečně vysokou teplotu. To může vést k selhání organismu, komatu a smrti. PMA způsobilo devět úmrtí v USA, šest v Austrálii a ještě více v Anglii a v Evropě vůbec.
Samostatnou skupinou nebezpečí a problémů na parties jsou úrazy. Zde se velmi obtížně určuje, do jaké míry s nimi souvisí konzumace Extáze a do jaké míry jsou způsobeny nedbalostí pořadatelů nebo neukázněností návštěvníků párty. Osobně jsem byl svědkem případu, kdy mladá dívka přepadla z galerie na taneční plochu a těžce si při tom poranila páteř. Jiný návštěvník prošel skleněnou tabulí a vážně se při tom pořezal.
PMA - parametoxyamfetamin a PMMA - parametoxymetamfetamin
Dávkování PMA (i PMMA) v tabletách se pravděpodobně pohybuje v rozmezí 40 - 100mg. Účinek samozřejmě velmi odvisí na dávce a na tom, zda-li se jedná pouze o PMA nebo o kombinaci s jinou látkou (nejčastěji MDMA nebo amfetamin). Tyto kombinace jsou velmi nebezpečné. PMA má psychotropní účinky podobné částečně LSD a MDMA což ji spíše řadí k halucinogenům.Intoxikace se velmi často začne projevovat silnou nevolností (silnější než po MDMA) a zvracením, zvýšenou tepovou frekvencí, tlakem krve, dále může následovat zvýšení tělesné teploty (až vysoká horečka), svalové spasmy až křeče. Právě vysoká teplota je nejčastějším spouštěčem dalších komplikací, které mohou nastat.Záludnost u PMA spočívá mimo jiné i v tom, že první příznaky intoxikace nastupují o něco později (zhruba za 45-120min) než po MDMA (20-60min). Mnoho lidí se právě proto domnívá, že tableta kterou snědli byla "slabá" a proto zkonzumuje ještě jednu, dvě nebo nějakou jinou. Když pak účinek nastoupí, je už dost často pozdě, protože již došlo k předávkování.
MOŽNÉ ÚMRTÍ
MDMA - extáze

Extáze, zvaná též "E, éčko, extoška, XTC, ex, X, kolčo, koláč, Eden, Adam, Eva, Love, Empathy, Harmony" apod., je semisyntetická droga, MDMA - prášekkterá se vyskytuje nejčastěji v podobě malé tablety s vyraženým symbolem (např. holubice, hvězdy, sluníčka apod., v poslední době se často vyskytují tablety s vyraženými značkami různých firem např. Motorola, Mitsubishi apod.). Další podobou Extáze mohou být výjimečně gelové kapsle různých barev, jemný bílý prášek nebo roztok. Jedna dávka MDMA v tabletě se pohybuje mezi 80-160 mg . Jako optimální dávka se uvádí 2 mg/kg tělesné hmotnosti. Užívá se výlučně orálně a působí cca po třiceti minutách. Při vyšších dávkách se zvyšuje stimulační charakter drogy. Závislost: Při pravidelném užívání MDMA fyzická závislost na drozeXTC nevzniká, ale často se objevuje závislost psychická posilovaná závislostí na tanečních parties. Historie: Chemickou látku MDMA poprvé vyvinuli chemici německé farmakologické společnosti Merck v roce 1912.
Patentována byla jako prostředek k hubnutí na základě potlačení chuti k jídlu. Tento lék se však nikdy nezačal vyrábět. V roce 1953 testovala tuto látku americká armáda jako možnou bojovou látku a jako tzv. "sérum pravdy". V roce 1965 tuto látku znovu vyrobil americký vědec, zkoumající chemickou skupinu fenetylaminů, Alexander Shulgin . Ten drogu zkoušel v okruhu svých známých. Poté se droga začala v malých dávkách (40-60 mg) používat v psychoterapii pro větší otevřenost pacientů. Největší oblíbenosti se u terapeutů těšila v letech 1977-1985. Spolu se vznikající taneční scénou se začátkem 80. let začíná Extáze šířit po světě jako její nedílná součást. Do Evropy pronikla dvěma cestami - přes Anglii a přes středomořský ostrov Ibiza, kam se na tamní letní parties dodnes sjíždějí příznivci taneční hudby z celého světa.
Do roku 1985 byla Extáze legální a byla běžně k sehnání v klubech, barech apod. Současný stav: V roce 1985 byla Extáze zakázána a od té doby se situace kolem ní začala vyvíjet do současné podoby. Extáze se stala ilegální drogou se vším, co k tomu patří. Začal se rozvíjet černý trh s Extází, který se díky její stále se zvyšující poptávce, stal záhy velmi lukrativním.
Cena jedné tablety je v dnešní době asi 300 Kč, 20 NGL, 15 USD, 10 GBP. Spotřeba ve Velké Británii, kde je nejrozvinutější klubová scéna na světě se odhaduje až na 5 mil. tablet týdně. Nebezpečí: Nejčastější příčinou kolapsu po požití Extáze je úpal - přehřátí organismu. Dochází k němu díky skutečnosti, že MDMA, stejně jako amfetamin, umožňuje překonat zvýšenou zátěž organismu aniž by při tom konzument pociťoval žízeň. V prostředí párty je toto umocněno několikahodinovým tančením v davu, nedostatečně okysličeným vzduchem, vysokou teplotou okolního prostředí, uživatelé zapomínají zchladit se, odpočinout si v klidnějším prostředí a doplnit tekutiny. Druhým podstatným nebezpečím je špatná kvalita tablet. Tablety prodávané jako Extáze nemusí vždy obsahovat pouze MDMA. Mohou obsahovat zdraví škodlivé látky - léky na předpis, veterinární pilulky, zcela neznámé substance či různé nebezpečné látky.
xtc - chemie MOŽNÉ ÚMRTÍ
Kodein
Základní surovinou pro jeho výrobu je opium. Kodein se v lékařství používá k tlumení kašle nebo mírných bolestí. Je 6x slabší než morfium a jeho účinky jsou tedy slabší... Vzhled: bílé tablety, ampule nebo sirup. Kodein se používá jako příměs do dalších léků, např. aspirin. Může se objevit tolerance i návyk, abstinenční příznaky jsou minimální.
Smrtelná dávka je asi 800 mg.kodein- vzhled
Morfin
Vyrábí se z opia, ale je 10x silnější. morfinRychle na něm vzniká psychická i fyzická závislost.
V lékařství se používá k tišení bolesti- 1 dávka se pohybuje okolo
5-20 mg. Injekce morfia vyvolá vyrovnanou, klidnou euforii. Nastává lhostejnost ke starostem, stoupá sebevědomí a myšlenky se zrychlí (neruší mozkové funkce). Morfin tlumí vnímání bolesti, tlumí dráždivost dýchacího centra. Ve vysokých dávkách působí hypnoticky a dýchací centrum ochrne. Vzhled: tablety, čípky, roztok v ampulích. Působí po 20 minutách 2-3 hodiny.
Hlavním výrobcem pro výrobu tablet na legální použití (ve farmacii) je Indie a Tasmánie.
Poprvé byl izolován r.1806 německým lékárníkem F. Sertürnerem a od té doby se hojně používal...To vedlo ke vzniku "morfinových mánií" (závislí vojáci a móda vyšší společnosti).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.